Naprawa szyb
Wymiana Szyb
Ul. Siemaszki 1, Kraków
al. 29 Listopada 178, Kraków

Przednia szyba w samochodzie, lepiej naprawić czy wymienić?

Posiadając na utrzymaniu samochód musimy liczyć się z różnego rodzaju nieprzewidzianymi wydatkami. Jednym z wrażliwych na uszkodzenie elementów auta jest przednia szyba. Często wystarczy lekkie uderzenie małym kamieniem, który wystrzelił spod kół samochodu jadącego przed nami, aby na jej powierzchni pojawiło się mniej lub bardziej widoczne pęknięcie lub odprysk. Warto wiedzieć, że wszelkiego rodzaju rysy na szybie mogą spowodować  gorszą widoczność, szczególnie w nocy lub podczas jazdy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, takich jak, na przykład mgła. Nie powinniśmy ignorować takich sygnałów, gdyż nasze bezpieczeństwo jest sprawą absolutnie priorytetową. Co więc zrobić w przypadku uszkodzeń przedniej szyby w aucie. Lepiej ją naprawiać czy może wymienić na nową?

Rodzaje uszkodzeń i możliwe konsekwencje

Na samym początku warto sobie uświadomić, że szyba wraz z upływem czasu traci swoje naturalne właściwości i staje się nieco mniej przejrzysta. Poważniejsze uszkodzenia są jednak skutkiem czynników zewnętrznych, Można je podzielić na dwa podstawowe rodzaje - odpryski i pęknięcia.

Odpryski są stosunkowo małe i powstają w wyniki oderwania części szkła. W większości przypadków kwalifikują się one do naprawy, ale jeżeli będziemy z tym zwlekać, to z czasem odpryski mogą zmienić się w pęknięcia. Te już są groźniejsze i bardziej wyraźne. W dodatku wraz z upływem czasu ,,pajączki" mogą się powiększać i coraz bardziej oddzielać od reszty szyby. Na tempo rozwoju uszkodzenia wpływają także czynniki zewnętrzne, takie jak mróz lub brud, ale też codzienna jazda. Pęknięcia mogą się rozprzestrzeniać poprzez jazda po dziurach lub nierównych drogach.

Jeżeli chodzi o konsekwencje to w przypadku zwykłych zarysowań nie będziemy mieć większych problemów. Inaczej jest w przypadku odprysków lub pęknięć. Przednia szyba z takimi uszkodzeniami nie przejdzie przeglądu technicznego, a w razie kontroli policji dowód rejestracyjny pojazdu może zostać zatrzymany i możemy zostać ukarani mandatem karnym w wysokości do 250 zł. Dlatego nie warto zwlekać z naprawą takowej usterki.

Kiedy można naprawić przednią szybę?

Wielu kierowców zastanawia się czy naprawa szyby z punktu widzenia kierowcy jest opłacalna i jakie uszkodzenia można naprawiać. Kwestia ta nie jest do końca jednoznaczna. Powszechnie wiadomo, że naprawa szyby jest tańsza niż pełna wymiana. Jednakże to czy specjalista będzie w stanie dobrze zamaskować uszkodzenie zależy od wielu czynników. Dość istotna jest wielkość odprysku, ponieważ im jest on mniejszy tym łatwiej go zamaskować.

Dodatkowo warto wiedzieć, iż odpryski można naprawiać w przypadku gdy uszkodzona jest zewnętrzna warstwa szkła, a całość nie zaczęła jeszcze pękać. Jeżeli warunki są spełnione to można oddać szybę do naprawy, która zazwyczaj polega na nałożeniu w miejsce ubytku specjalnej przezroczystej żywicy utwardzonej UV. Specjalistyczne warsztaty zazwyczaj mają także swoje wymagania co do naprawianych uszkodzeń.

Warto wiedzieć, że nie podejmują się one naprawy odprysków lub pęknięć, które znajdują się blisko zewnętrznej krawędzi szkła. W przypadku gdy przednia szyba jest mocno porysowana, ale nie ma widocznych odprysków można skorzystać z usługi jej polerowania.

Wymiana przedniej szyby

Wymiana przedniej szyby jest zazwyczaj kilkukrotnie droższa niż renowacja starej, dlatego też kierowcy ostrożniej podejmują decyzję o takiej operacji. Powszechne jest przekonanie, że jeżeli wyszczerbienie przekracza 24 centymetry to szyba nadaje się tylko i wyłącznie do wymiany. Podobnie jest w przypadku uszkodzeń w pobliżu krawędzi szyby.

Wszystkie większe uszkodzenia, a zwłaszcza te po stronie kierowcy zazwyczaj kwalifikują się do pełnej wymiany, gdyż większe pęknięcia osłabiają integralność strukturalną szkła. Jeżeli zależy nam na idealnym wyglądzie przedniej szyby to powinniśmy przygotować większą ilość pieniędzy i ją wymienić, gdyż wszelkiego rodzaju naprawy zostawiają mniejszy lub większy ślad, w zależności od umiejętności specjalisty i wielkości uszkodzenia.

Profesjonalizm powinien być także zachowany w przypadku pełnej wymiany szyby. Ma ona bowiem bardzo duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, a także odpowiada w pewnym stopniu za usztywnienie nadwozia. Warto więc wybrać autoryzowany serwis, tak abyśmy byli pewni, że prace zostaną wykonane prawidłowo.

Podsumowanie

Uszkodzenia przedniej szyby są często nieuniknione. Samochód jest ciągle narażony na czynniki zewnętrzne, w postaci kamieni, które w każdej chwili mogą uderzyć w szkło. To jak powinniśmy podejść do sprawy naprawy uszkodzenia jest zależne od jego rozmiarów. Małe wyszczerbienia, które nie wpływają na pole widzenia kierującego nie są powodem do obaw.

Zarysowanie, które mają związek z wieloletnią eksploatacją pojazdu mogą być spolerowane. Jeżeli zaś mamy do czynienia z większymi ubytkami, takimi jak odpryski, to powinniśmy zdecydować się na ich uzupełnienie w specjalistycznym serwisie. Pamiętajmy, aby zdecydować się na serwisowanie jak najszybciej, bo uszkodzenia mogą się szybko powiększyć, w skutek czego ewentualna naprawa może okazać się niemożliwa. Duże pęknięcia poważnie naruszające strukturę szyby dają nam jasny sygnał, iż powinniśmy ją wymienić. Pamiętajmy, że chodzi tutaj o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego.

Naprawa Szyb
Ul. Siemaszki 1, Kraków
Wymiana Szyb
al. 29 Listopada 178, Kraków
Godziny otwarcia
Pn-Pt: 07.00-18.00
Sob: 08.00-14.00
Rezerwuj termin online!