Pęknięta szyba spędza sen z powiek kierowcom. Kodeks drogowy wyraźnie wskazuje, iż kierowca może zostać obciążony mandatem karnym za uszkodzoną szybę. Taka szyba to nie tylko groźba mandatu, ale i zagrożenie bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Utrudniona widoczność sprzyja wypadkom drogowym i nieprawidłowej ocenie warunków panujących na drodze. Kiedy szyba jest jedynie delikatna zarysowana nie trzeba od razu inwestować w nową – wystarczy jedynie udać się do profesjonalnego zakładu, gdzie specjalista naprawi powstały ubytek. Co więcej w takim przypadku możliwe jest zastosowanie mechanicznego polerowania szkła, które to wykonywane jest przy użyciu glikolu lub polerki.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje szyb: hartowane oraz klejone. Szyby hartowane w przypadku uszkodzenia rozpadają się na drobne kawałki, a klejone zdecydowanie bardziej są odporne na rozbicie. Szyby samochodowe, podobnie jak inne części w samochodzie z upływem lat ulegają zużyciu, dlatego warto je regularnie wymieniać. Kierowca może być nieświadomy, że nawet podczas codziennej jazdy powstają mikro odpryski, które z biegam czasu się powiększają i tworzą już widoczne defekty.
Zdecydowanie najgroźniejsze są uderzenia kamienia, gdyż pęknięcia rozchodzą się promieniście – takie ubytki są o tyle niebezpieczne, iż znacznie rozpraszają promienie słoneczne powodując złą widoczność na drodze. Kierowca może zostać oślepiony z własnej winy i być zagrożeniem zarówno dla siebie, jak i dla innych. Samochód, który ma uszkodzoną szybę na pewno nie przejdzie badania technicznego a w przypadku kontroli drogowej – policjanci mogą zakwalifikować pojazd jako nieodpowiedni do jazdy i może dojść do odebrania dowodu rejestracyjnego.
Kierowca chcący naprawić swój błąd i odzyskać odebrane dokumenty, zobowiązany jest do natychmiastowej wymiany szyby i wykonania przeglądu technicznego pojazdu.
Wystarczy niewiele nakładów finansowych, aby cieszyć się z naprawionej szyby która wygląda zupełnie jak nowa. Profesjonalna naprawa szyby u specjalisty jest, kiedy to mamy do czynienia z uszkodzeniami o wielkości około 25 mm. Naprawa nie jest możliwa w następujących przypadkach:
Proces naprawy jest niebywale prosty, a fachowcy wykonują go w błyskawicznym tempie. Najpierw fachowiec czyści miejsce, gdzie powstał odprysk – z ubytku przy pomocy ciepłego powietrza opalarki usuwana jest woda. Oprócz wody konieczne jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które zgromadziły się w tym miejscu. Po dokładnym oczyszczeniu ubytku wypełnia się go żywicą syntetyczną, która jest rozprowadzana przy pomocy pompy próżniowej.
Promieniowanie ultrafioletowe jest niezbędne do utwardzania już rozprowadzonej żywicy. Nadmiar tego materiału usuwany jest poprzez polerowanie ręczne, czy też mechaniczne. Cały proces zamyka się jedynie w godzinie, a kierowca ma pewność że wszystko wykonane jest prawidłowo. Po takim zabiegu uszkodzona część szyby staje się ponownie wytrzymała na poziomie 95-100%.
Kierowcy przychodzą do zakładów naprawczych z szybą, która została uszkodzona nie tylko podczas codziennych jazd po różnego rodzaju drogach. Niekiedy już podczas wcześniejszego montażu wytworzyła się nieszczelność połączenia szyby z karoserią i wówczas szyba jest bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia. Mogło dojść również do korozji gniazda szyby, o ile było ono niezabezpieczone i wskutek tego narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
W takim wypadku konieczny jest ponowny demontaż szyby i usunięcie powstałej korozji. Kierowca powinien udać się do sprawdzonego i profesjonalnego serwisu, gdzie specjaliści nie popełnią błędów poprzedników. Właściciel pojazdu nie powinien zwlekać z naprawą uszkodzonej szyby, gdyż takie zaniechanie może prowadzić do poważnych konsekwencji typu odebranie dowodu rejestracyjnego, czy spowodowanie wypadku drogowego. Specjalistyczny zakład naprawczy daje gwarancję na wykonane usługi, co jest niezmierne ważne dla kierowców.
Uszkodzona szyba zawsze budzi niepokój, gdyż uszkodzenia zawsze mogą się samoistnie rozprzestrzenić na całą powierzchnię szyby i uniemożliwić dalszą jazdę. Szczególnie przed wyruszeniem w daleką trasę kierowca jest zobowiązany do sprawdzenia stanu technicznego swojego pojazdu i zwróceniu uwagi na stan szyb. Nawet najmniejszy ubytek powinien być odpowiednio zabezpieczony, a najlepiej sprawdzony przez specjalistę z zakładu naprawczego.